Bugun...Üniversiteye Yeni Başlayanların Mutlaka Bilmesi Gereken 56 Madde
Tarih: 23-09-2016 20:38:20 Güncelleme: 23-09-2016 20:58:20 + -facebook-paylas
Tarih: 23-09-2016 20:38

Üniversiteye Yeni Başlayanların Mutlaka Bilmesi Gereken 56 Madde

İŞLEYİŞLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKEN 56 MADDE

Üniversiteye kapağı at gerisi kolay lafı yüzyılın yalanıdır. İnanmayın. Üniversitede derslere çalışmazsanız alacağınız not, yüz üzerinden ikidir.

* Mezun olduğunuz lise, kıyafetinizin markası, yaşadığınız semt, başarı durumunuz vb. kimse bunlarla ilgilenmez. Sizi değerlendirecekleri üç ölçütvardır: Ahlakınız, üslubunuz ve prestijiniz.

* Siz üniversiteye seçilerek geldiniz ve karşılaşacağınız zorluklara dayanma disiplini göstereceğinizi ispat ettiniz. Kendinize güvenin.

* Rektörün, dekanın ve bölüm başkanının kim olduğunu öğrenin. Üniversitenizin ve fakültenizin tarihçesine göz atın. İlk derse gitmeden önce akademisyenin adını ve unvanını öğrenin.

* İlk hafta birçok öğrenci derslere girmez. Siz bunu yapmayın. İlk hafta derslere gidin, derse ısınmış ve akademisyeni tanımış olursunuz.

* Sizden uymanız gereken temel bir kural istenir: Akademisyen sınıfa girdiğinde sessiz olmak. Uğultu yapıp akademisyeni kızdırırsanız sınavın zorluğu artabilir.

* İlk derslerde akademisyenin elektronik posta adresini mutlaka isteyin. İşiniz düştüğünde başka ulaşma şansınız yoktur. Fakültede bulamazsınız, telefonunu hayatta bulamazsınız.

* Birinci sınıf dersleri kolaydır. İkinci sınıfta dersler aniden zorlaşır. İyi bir ortalama ile mezun olmak istiyorsanız, birinci sınıfta arkadaşlarınızdan daha çok çalışın.

* Derse geç kalmışsanız ve sınıfa girmenize izin verilmişse ses yapmadan en yakın boş yere oturun. Sınıfta gezinirseniz akademisyen tepki gösterir.

* Her bölümün kendine göre zorluğu vardır. Sınıf öğretmenliği bölümü bile zordur, her hafta ödev ve sunum yaparlar. Herkes gibi sizin de ders çalışmanız lazım.

* Dersten geçmek istiyorsanız, vize notunuzun iyi olması lazım. Vizede hem konular az, hem sorular kolaydır. Vize notunuz finali ve bütünlemeyi etkilediğinden, vize notunuz kötüyse geçmeniz zordur.

* Yemekhanede uzun sıralar olur. Saat onbirde başlayan derslerde akademisyene rica edin, teneffüsü erken yapsın, böylecekuyruğa kalmazsınız.

 Sınavlar

* Akademisyenler sınavla ilgili bilgi vermeyi sevmez. Son dersin son dakikalarında kısa bir bilgi verirler. Gürültüden dolayı kimse bir şey anlamaz. Son dersin ortalarında sınavla ilgili bilgi isteyin. Detayları sorun.

* Bazı akademisyenler sınavda yorum soracağım, sizin görüşlerinizi merak ediyorum derler. Sakın kendi görüşünüzü yazmayın. Puan alamazsınız. Kitapta ne varsa onu yazın.

* Okuyarak ve fosforlu kalemle çizerek değil yazarak çalışın. Özet çıkarın. Bir yazma on okumaya bedeldir.

* Ne kadar çalıştığınız değil neye çalıştığınız önemlidir. Sınavda başarılı olmanın yolu doğru bir şekilde çalışmaktır. Akademisyenin soru tarzını öğrenin.

* Facebook’taki bölüm gruplarına katılın. Geçmiş yıllarda çıkan soruları ve sınavın nasıl olduğunu üst sınıflardan öğrenin.

* Sınav günleri kola ve meyve suyu içmeyin. Kola şişkinliğe, meyve suyu hâlsizliğe neden olur. Meyveli maden suyu içip ferahlayın.

* Sınava erken gelin. Sınıfta dolaşın, arkadaşlarınızın çalıştığı konulara göz atın, fikir alışverişinde bulunun.

* En arkadaki iki sıraya oturmayın. Kopya çekeceğiniz şüphesiyle sizi oradan kaldırırlar.

* Sınavın ilk 15 dakikası çıkmak yasaktır, itiraz etmeyin çıkarmazlar.

* Aksilikler oldu, motivasyon kaybı yaşadınız, sınava çalışamadınız. Moral bozmak yok! Üç dört saat önceden gidip, sessiz bir yerde sınav konularına çalışın. Şansınız yaver gider, geçersiniz o dersten.

İlk ben çıkayım, boş kağıt vereyim havam olsun gibi artistlikler yapmayın. Soruların cevabını bilmiyorsanız, bildiğiniz başka bir şey yazın.

* Hangi notla kaldığınız önemlidir. Genel ortalamanız düşerse 4 yılda mezun olamazsınız.

 Kişiler

* Ağzınızı büzüp, yanağınızı şişirip, gözlerinizi pörtletip fotoğraf çektirmeyin. Bu fotoğrafları sanal ortamda paylaşmayın. Basit insan olduğunuzu düşünürler.

Bilmiyorum demeyi öğrenin. Kimse sizi bilmediğiniz için yargılamaz. Bilmediğiniz konuda yorum yaparsanız olumsuz sonuçlar doğabilir.

* Nedeni açıklanmış bir hayır, yarım yamalak bir evetten iyidir. Net olun, kesin tutumunuzu sergileyin.

* Üniversite öğrencilerinin zihninde birçok gündem maddesi vardır. Arkadaşınız ondan istediğiniz bir şeyi unutabilir. Mesaj atın, hatırlatın.

* Olumsuz bir durumla karşılaştığınızda sakin olun. Sakin kafayla düşünüp hamlenizi ona göre belirleyin.

* Elinize toplu para geçtiğinde, 5 TL bile olsa sadaka verin. Sadaka belayı defeder, işiniz rast gider.

* Güvenlik görevlileri ile kanka olan öğrenciler vardır. Görürseniz şaşırmayın.

* Üniversite öğrencileri arasında tek bir üstünlük aracı vardır. Kitap okumak. Kitap okuyan öğrencinin zihni genişler kısa sürede farkını hissettirir.

* Sevgili bulmak gibi bir derdiniz olmasın. Mutsuz sonla biten her ilişki psikolojiye hasar verir.

Bu bölümü nasıl kazanmış dediğiniz kişiler olacaktır. Size yanlış gelen davranışları olabilir. O kişileri küçümsemeyin. Her şeyiniz farklı olabilir ama zekanız eşit.

* Ailenize fakültedeki işleyiş hakkında bilgi verin. Lise gibi kolay olmadığını anlasınlar.

* SMS biterse hayat damarlarınızdan biri kopar. Para ayırıp büyük SMS paketi yapın.

* Üniversitedeki güvenlik görevlisine, temizlik görevlisine veya kantin görevlisine soru sormaktan çekinmeyin. Onlar, yıllardır öğrencilerle iç içe oldukları için kibar ve mantıklı yanıt verirler.

 * Derse geç kalmışsanız Girebilir miyim diye sormayın. Kapıyı çalın, kafa selamı verin ve en yakın boş yere oturun. Akademisyen derse girmenizi istemiyorsa sizi uyarır zaten. Girebilir miyim deyip dersin akışını bozmayın.

 * Akademisyenler kendini ifade eden öğrenciyi severler. Yanlış bile olsa öğrenciden fikir duymak isterler. Devrik cümle kullanmayın ve kısık sesle konuşmayın. Cümleniz kurallı olsun ve gür bir sesle söyleyin.

 * Profesörlerin dersinde ''ıı'', ''cık'',  ''yoo'' gibi ifadeler kullanmayın. Boş yere gülmeyin. Bu tür şeylere kızarlar.

 * Derste ses kaydı yapmak kesinlikle yasaktır. Hiçbir akademisyen buna izin vermez. Ses kaydı yapmak 20, 30 sene önce serbestti. Çünkü öğrencilerin kitap alacak parası yoktu, derste anlatılanları da tam olarak yazamıyorlardı.

 * Mart ayı gelince havalar ısınır, bazı öğrenciler ince giyinir. Fakat akşam üzeri hava soğur ve bu öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ertesi gün hasta olur. Hasta oldukları için vizelere iyi hazırlanamaz ve düşük not alırlar. Siz siz olun güneşe aldanmayın. Mart ayı boyunca kalın giyinin.

 * Arkadaşınızdan fotokopi çektirmişseniz, aslını arkadaşınıza verin. Fark etmez nasıl olsa İkisi de aynı demeyin. Bu çok önemli bir kuraldır. Fotokopinin aslı sahibine verilir.

 * Her akademisyenin haftada iki gün öğrenci görüşme saatleri vardır. Bu saatlerde akademisyenler odalarında olur. Normal zamanda odasında bulamazsınız. Dersinize giren akademisyenlerin öğrenci görüşme saatlerini mutlaka öğrenin.

 * Arkadaşlarınızın varsa şivesiyle kesinlikle alay etmeyin. Bu çok ayıp birşeydir.

 * Liseyi okuduğunuz şehirle ilgili genel bilgileri öğrenin. Valisi kimdir, belediye başkanı kimdir, üniversitesi nasıldır, hangi sanayi kuruluşları vardır, komşu iller nelerdir? Çevrenizden biri aniden sorar, cevaplayamazsanız mahcup olursunuz.

 * Sınavda bulduğunuz sayısal değerin birimini mutlaka yazın. Metre mi, santimetre mi metrekare mi metreküp mü? Ne olduğunu yazın. Aksi takdirde puanınız kırılır.

 * Kantinden ayrılırken masada çöp bırakmayın. Masada çöp bırakmak çok ilkel bir davranıştır, büyük prestij kaybedersiniz.

 * Akademisyen derse gelmeden önce tahtayı silin. Silgi yoksa boş sınıfların birinden silgi bulun. Tahta kirli olursa akademisyenin size karşı hoşgörüsü azalır.

 * Asansör düğmesine parmağıyla basmak yerine dizini vuran üniversite öğrencileri var. Görürseniz şaşırmayın.

 * Bazı sınavlarda tükenmez kalem kullanmanız istenir. Sınava gelirken en az 3 tükenmez kaleminiz olsun. Kalemi alırken iyi yazıyor mu diye kontrol edin. Dışı mavi değil dışı turuncu olan tükenmez kalemleri tercih edin.

 * Dersten kalırsam da kalayım, önemli değil, seneye geçerim diye düşünmeyin. Seneye geçmek daha zordur. Çünkü sınıfta tanıdığınız kimse olmaz, bu da sizi dersten soğutur. Soğuduğunuz bir dersten de başarılı olmanız zordur.

 * Arka sıralara oturan öğrenci akademisyenin gözünde tembel öğrencidir. Arkalara oturursanız dersi iyi anlayamazsınız. Soru sorarsanız akademisyen açıklayıcı cevap vermez.

 * Bütün derslere geldim, dersi iyi dinledim, fazla çalışmama gerek yokyanılgısına kapılmayın. Sınavdan önce oturup çalışmazsanız başarısız olursunuz.

 * Herhangi bir davranışınıza gülebilirler, önemsemeyin. Sizde onların yerinde olsaydınız kendinize gülerdiniz.

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YGS-LYS KAYNAK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
  • fvxcvxc
    fvxcvxc
  1. fvxcvxc
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI