Bugun...Kasım 2016ya Kadar Olan Tüm Güncel Bilgiler(Sürekli Güncellenmektedir)
Tarih: 24-10-2015 23:56:55 Güncelleme: 08-11-2015 17:21:55 + -facebook-paylas
Tarih: 24-10-2015 23:56

Kasım 2016ya Kadar Olan Tüm Güncel Bilgiler(Sürekli Güncellenmektedir)

 

SÜREKLİ GÜNCELLENMEKTEDİR.

Disney’in kayıp çizgi filmi, 87 yıl sonra gösterilecek

Walt Disney’in 87 yıldır kayıp olan bir çizgi filmi gün yüzüne çıkıyor. “Sleigh Bells (Kızak Çanları)” adlı çizgi film, Disney’in Miki Fare’den (Mickey Mouse) önce ortaya koyduğu kahramanı Şanslı Tavşan Oswald’ın macerasını anlatıyor. İlk kez 1928’de gösterilen, daha sonra kaybolan filmin prömiyeri, 12 Aralık’ta İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılacak.

Harp Gemisi olan Amfibi gemi “Bayraktar” denize indirildi

İleri teknolojiye sahip Harp Gemisi olan Amfibi gemi ” TCG Bayraktar” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle ADİK Tersanesi’nde denize indirildi Türkiye’de özel sektör tersaneleri tarafından inşa edilen en büyük ve ileri teknolojiye sahip Harp Gemisi olan Amfibi gemi “Bayraktar” bugün Tuzla Adik Tersanesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle denize indirildi.

Türkiye’nin ilk parçacık hızlandırıcı laboratuvarı açıldı

Türkiye’nin ilk parçacık hızlandırıcı laboratuvarı, Hacettepe Üniversitesinde açıldı. Laboratuvarda üretilecek radyoaktif maddeler, nörolojik hastalıklar ile kanserde erken tanıyı kolaylaştıracak. 

Türk yönetmen Ergüven’in Mustang filmi İspanya’dan 4 ödül aldı

Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in “Mustang” filmi, İspanya’da düzenlenen film festivalinde 4 dalda ödül kazandı. İspanya’nın Valladolid kentinde bu yıl 60’ıncısı gerçekleştirilen Uluslararası Seminci Film Festivali’nde yarışan “Mustang” filmi, en iyi 2’nci filme verilen “Gümüş Başak” ödülüne layık görüldü. “Mustang” aynı zamanda, “Uluslararası Yabancı Basın”, “Genç Seminci” ve “Seyirci” ödüllerinin de sahibi oldu.

‘Kalandar Soğuğu’ Filmi Tokyo’dan iki ödül aldı

Yönetmenliğini Mustafa Kara’nın yaptığı “Kalandar Soğuğu’‘ filmi 28.Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde 2 ödül aldı. film, “Wowow En İyi Film” ile “En Iyi Yönetmen” ödüllerini kazandı.

Kuyrukludyıldızın etrafında oksijen molekülleri bulundu

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından geliştirilen Rosetta uzay aracının taşıdığı Philae isimli modülün, izlediği 67P isimli kuyrukluyıldızı çevreleyen gaz bulutu içinde oksijen molekülleri keşfettiği bildirildi. BBC’nin haberine göre, bilimadamlarının, yaptıkları incelemede kuyrukluyıldızın etrafını saran gaz bulutunda serbest oksijenin, su buharı, karbonmonoksit ve karbondioksitten sonraki en yaygın dördüncü gaz olduğunu gördü.

Rusya’ya ait yolcu uçağı Sina’da düştü

Rusya’ya ait bir yolcu uçağının, Mısır’ın kuzeyindeki Sina Yarımadası’nda düştüğü bildirildi. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Rusya’ya ait bir yolcu uçağı, Kuzey Sina vilayetindeki Kurye köyü yakınlarına düştü. Mısır Bakanlar Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan Şerif İsmail’in, olayın takibi için özel bir birim oluşturulması talimatı verdiği” belirtildi. Uçağın düştüğü bölgede güvenlik kordonu oluşturulduğu ve sağlık ekiplerinin bölgeye sevk edildiği kaydedildi. …

Sultan Abdülmecid’in 500 kuruşu bulundu

Osmanlı padişahlarından Sultan Abdülmecid tarafından 1849’da bastırılan ancak bugüne kadar basılı hali, kalıbı ve görseli dahi görülmeyen 5. emisyon kağıt 500 kuruş, Ankara’da bir koleksiyoncuda çıktı Paranın sahibi araştırmacı-yazar Necati Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı’da kağıt paraların ilk defa 1840’da, Abdülmecid döneminde “Kaime-i Nakdiye-i Mütebere” adıyla elle yazılıp, piyasaya sürüldüğünü söyledi.  

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahipleri belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, sinema alanında Münir Özkul’a, Edebiyat alanında, “Gül yetiştiren adam” Rasim Özdenören’e, tarih alanında Mehmet Genç’e, müzik alanında Orhan Gencebay’a, Geleneksel Sanatlar alanında Hüseyin Kutlu’ya ve Vefa Ödülü ise merhum mütefekkir  Cemil Meriç’e takdim edilecek.

Sinan Şamil Sam hayatını kaybetti

İstanbul’da, karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gören eski Dünya Kıtalararası Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Sinan Şamil Sam, yaşamını yitirdi.  Sinan Şamil Sam, aslen Karslı Türk profesyonel ağır sıklet boksörüdür. 24 Haziran 1974 tarihinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde doğdu. Amatör boks yaşamı yıllarında oldukça başarılıydı. Dokuz defa Türkiye şampiyonluğunu kazandı. 

Kenan Sofuoğlu şampiyon

Milli motosikletçimiz Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası’nın Fransa’da yapılan 11. etabını 2. sırada bitirerek Şampiyonanın bitimine bir yarış kala Dünya Sampiyonluğunu ilan etti   

3 boyutlu yazıcı kullanarak mikroskop ürettiler

ABD’li bilim adamlarının 3 boyutlu yazıcı kullanarak ürettiği mikroskopların yoksul ülkelerde hastalık teşhisine yardımcı olacağı tahmin ediliyor. Amerikalı bilim adamları, yoksul ülkelerde AIDS ve kanser gibi hastalıkların teşhisine yardımcı olabilecek ucuz mikroskop geliştirdi. “Biomedical Optics Express” dergisinde yayımlanan makalede tanıtılan yeni cihaz, 3 boyutlu yazıcı kullanılarak üretildi. 

 

 

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, bombalı saldırı sonucu 99 kişinin hayatını kaybettiği Ankara Gar Meydanı’nın ismini ‘Demokrasi Meydanı’ olarak değiştirdi.

OECD ülkeleri arasındaki obezite oranları sıralamasında Türkiye, ABD ve İzlanda’nın ardından yüzde 19,9’luk oranla üçüncü sırada yer aldı. 

UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'ni yöneten ilk Türk hakem Cüneyt Çakır'dır.

Bu yılki Nobel Barış Ödülü’ne Arap Baharı ile birlikte iç savaşın eşiğine gelen Tunus’ta krizi çözen Ulusal Diyalog Dörtlüsü’ne verildi.

Türkiye’nin uzaya gönderdiği 7. haberleşme uydusu Türksat 4B, Türkiye saatiyle 23.40’da Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden başarıyla gönderildi.

Türkiye’den KKTC’ye su temin edilmesini öngören ve “asrın projesi” olarak adlandırılan projenin Anamur ayağındaki açılışı sona erdi.

Kayseri Kültepe ören yerinden çıkarılan ve Anadolu tarihini başlatan yazılı belgeleri içeren Kültepe Tabletleri, UNESCO Dünya Belleği Kütüğü’ne kaydedildi. 

 

Kanada’nın Toronto şehrinde düzenlenen 65.Uluslararası Uzay Kongresi’nde Mars’a art arda gönderdikleri araştırma uydularının beraber çalışabilmeleri için antlaşma imzalayan iki ülke( ABD-HİNDİSTAN)

2015 yılında G-20 dönem başkanlığını üstlenecek olan ülke? (TÜRKİYE)

Toplam 105 km.lik bir hatta sahip olan ve hattın   76 km.sinin Türkiye sınırları içinden geçtiği,TRACECA ve Trans Asya projeleri ile birleşerek küresel ticaret yolları içinde yer alan, ”Demir İpek yolu Projesi”,hangi ülkelerle birlikte gerçekleştirilmiştir? (GÜRCİSTAN,AZERBAYCAN,TÜRKİYE)

Yaşlanmayı geciktirici etkisi, kanserden korumaya ve kansızlığa kadar birçok derde deva olan ve Birleşmiş Milletlerce 2013’te yılın bitkisi olarak belirlenen bitki hangisidir? (Kinoa)

Türkiye de ilk öğretmen okulu nerede açılmıştır?(1848 tarihinde Fatihte Darulmuallimi ruşdi adıyla açılmıştır)

2018 Dünya kupası hangi ülkede yapılacaktır?(Rusya)

2022 Dünya kupası hangi ülkede yapılacaktır?(Katar)

Türkiyenin ilk metro köprüsü ( Haliç Köprüsüdür)

Plastik para uygulamasına geçen ilk ülke (Kanadadır)

İlk dizel enjektör fabrikası nerede kim tarafından kurulmuştur?(BURSA DA FİKRİ IŞIK TARAFINDAN)

Bakü 2015 Avrupa oyunları’nın resmi maskotları( Ceylan ve Nar)

Dünyanın en büyük mozaik müzesi zeugma antik kenti (Gazianteptedir)

Nutuk adlı eserin telif hakkı hangi kuruma aittir?(Türk Hava Kurumu)

Türkiye’nin en büyük Rüzgar enerji santrali nerededir(Balıkesirde)

2018 den itibaren birçok ülkede kulanılacak olan para birimi (Bitcoin’dir.Bitcoin maddi bir para olmayıp internet üzerinden aktif edilen sanal paradır)

Dünya petrol kongres 2017’de İstanbulda yapılacaktır.

Yassıadanın ismi değişerek Demokrasi ve Özgürlük adası olmuştur.

Parlementoda sadece bir milletvekili ile temsil edilen ilimiz(Bayburt)

2017 Uluslararası Akdeniz oyunları İspanyada yapılacaktır.

 

 

KpssCafe==> 2015 Nobel Kimya ödülünü alan Türk Bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar'dır.
KpssCafe==> 2016 Avrupa Kültür Başkentleri San Sebastian - İspanya ve Wroclaw - Polanya'dır.
KpssCafe==> Dede korkut hikayelerini kitaplaştırarak,2015 mart ayında kültürümüze kazandıran kurum " Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) " dir.
KpssCafe==> 2015 TÜİK Verilerine göre Ocak,Şubat,Mart,Nisan ve Mayıs ayı en çok ithalat yaptığımız ülke ÇİN'dir.
KpssCafe==> 2014 yılında en çok ithalat yaptığımız ülke RUSYA'dır.
KpssCafe==> Türkiye'nin ilk akıllı stadı VODAFONE ARENA(BEŞİKTAŞ) dır.
KpssCafe==> 2015 TRT Belgesel ödüllerinde En iyi film ödülü " TOTO VE KIZKARDEŞLERİ" filmine verilmiştir.

KpssCafe==> Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından oluşturulan Türkiye'nin ilk, dünyanın ılıman iklim kuşağındaki en büyük GEOFİT BAHÇESİ YALOVA'da açılmıştır.

KpssCafe==> Atatürk Baraj Göleti üzerindeki Türkiye'nin 3.büyük köprüsü olan NİSSİBİ Köprüsü 610 metre uzunluğundadır. 24,5 metre genişliğinde olan bu köprü ADIYAMAN- KAHTA - SİVEREK -  DİYARBAKIR'ı birbirine bağlamaktadır.

KpssCafe==> Mayıs 2015'te kredi derecelendirme kuruluşu S&P , Türkiye'nin BB+ olan kredi notunu ve negatif görünümü teyit etti.

KpssCafe==> Dünyanın en büyük 3.Tohum Gen Bankasını ve 117 bin çeşit örnek tohum muhafaza edilen BİYOTEKNOLOJİ ARAŞTIRMA MERKEZİ ANKARA'da açılmıştır.

KpssCafe==> Her yıl İSVEÇ kraliyet ailesi ve Alfred Nobel Vakfının katkıları ile düzenlenen ve kazananlarına verilen para ödülünden daha çok prestij kazandıran ve dünyanın en saygın ödülü olarak bilinen "Nobel Barış Ödülüne" aday gösterilen ilk türk, 1934'te Yunan Başbakanı  Venizelos'un teklifi ile "MUSTAFA KEMAL ATATÜRK" tür.

KpssCafe==> Felix Baumgartner in uzaydan serbest dalış rekoru  Bir Google yönetici tarafından kırılarak 41 km ye geliştirilmiş.Yeni Rekor Ekim 2014 te Alan eustace tarafından kırılmıştır.

KpssCafe

==> Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'yi yeni Odessa Valisi olarak atadı.

KpssCafe

==> Türkmenistanın merv kentinde olduğu söylenmekte olan sultan Alpaslan'ın mezarına türbe yapmak için türkmenistan ile anlaşan kurum "TİKA" dır.

 

 

2016-Uluslararası Küresel Anlayış Yılı

 

2015-Uluslararası Işık Yıl

 

2014-Uluslararası Kristografi Yılı

KpssCafe

==> Tüik verilerine göre Türkiye'nin nüfus bakımındane En büyük ilçesi İstanbul/Gaziosmanpaşa , En küçük ilçesi ise Kırıkkale/Çelebi ilçesidir.

KpssCafe

==> Oscar ödüllerinde en fazla ödül kazanan oyuncu " Katharine Hepburn" dür.

KpssCafe

==> Hollandalı doktorlar geçen yıl tıp tarihinde bir ilke imza atarak, tamamı 3D yazıcıda üretilen kafatası protezini bir hastaya başarıyla nakletmişti.

KpssCafe==> Dede Korkut Kitabının orjinalleri Vatikan ve Dresten de bulunmaktadır.

KpssCafe==> EŞ ŞEBAB militanlarının düzenlediği saldırı sonucu çoğu öğrenci 147 kişinin öldüğü saldırı; KENYA'nın kuzeydoğusunda Somali sınırındaki Garissa Üniversitesin de oldu.

KpssCafe==>13 nisan 2015 te kurulan Liberland ülkesi hangi 2 devlet arasındadır ? (Hırvatistan-Sırbistan)
Liberland latincede sahipsiz toprak anlamına gelmektedir

KpssCafe==> Türkiye’de ilk olimpiyat madalyası 1936’da yapılan Berlin Olimpiyat Oyunları’nda Yaşar Erkan ve Ahmet Kireççi tarafından güreş alanında kazanılmıştır.

KpssCafe==> 1914’te Fuat Uzkınay’ın Yeşil Köy’de çektiği “Ayastefanos’taki Rus Abidesi’nin Yıkılışı” belgeseli ilk Türk filmi ve belgeselidir.

KpssCafe==> Yargıtay’ın geçmişi 1868’de kurulan Osmanlı kurumu Divanı Ahkamı Adliye’ye kadar uzanır.

KpssCafe==> Türkiye’ye ait en büyük ada Gökçeada’dır

KpssCafe==> En işlek kara sınırımız Yunanistan sınırıdır.

KpssCafe==> Osmanlının katıldığı ilk ve tek olimpiyat oyunları 1912 Stockhom Olimpiyatıdır

KpssCafe==> Darülbedayi de ilk kez rol alan bayan oyuncu/öğrencisi "AFİFE JALE" dir.

KpssCafe ==> Filistini tanıyarak,tanıyan ülke sayısını 135 e çıkaran son ülke İSVEÇ tir Ekim 2014

KpssCafe ==> IMF ye borcumuz 14 Mayıs 2013'te bitti

KpssCafe ==> 2013 Türk dünyası başkenti neresi seçildi: Eskişehir

KpssCafe ==> 2013 yılı UNESCO tarafından ne yılı ilan edildi: Piri Reis yılı ilan edildi.

KpssCafe ==> G8 zirvesi 2013′te İngiltere’de G20 zirvesi ise nerede yapıldı : Rusya’da .

KpssCafe ==> 2013 Yılında AB’ye Hırvatistan kaçıncı üye olarak katıldı ? : 28.tam üye olarak

KpssCafe ==>2013 yılından itibaren Dünya bankası başkanı kim oldu ? : Jim Yong Kim oldu.

 

KpssCafe ==> 2016 yaz olimpiyatları nerede yapılacak: RİO da yapılacak.

KpssCafe ==> 2013 yılı Çin’de ne olarak kutlanacak: Türk yılı olarak kutlandı

KpssCafe ==> 2013 Arap turizm başkenti hangi il seçildi: BURSA seçildi. (kpss güncel bilgiler)

KpssCafe ==> 2015 EXPO Fuarı MİLANO da yapılacak.

KpssCafe ==> 2018 dünya kupası Rusya’da.

KpssCafe ==> 2014 FIBA Dünya Şampiyonasına Türkiye ev sahipliği yaptı.

KpssCafe ==> 2013 AB dönem başkanları İrlanda-Litvanya’dır.

KpssCafe ==>Euro 2016 Avrupa şampiyonası Fransa’da.

KpssCafe ==> Milli savaş gemimiz HEYBELİADA

KpssCafe ==> Savaş helikopterimiz ATAK

KpssCafe ==> Yerli tankımız ALTAY

KpssCafe ==> İnsansız hava aracımız ANKA

KpssCafe ==> 2013 Akdeniz oyunları Mersin’de yapıldı.

KpssCafe ==>Türkiye’nin İlk Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu.

KpssCafe ==> 2014 yılı Türkiye’de İran yılı olarak kutlandı.

KpssCafe ==> 2015 yılı Avusturalya’da Türkiye yılı olarak kutlanacak

KpssCafe ==> 2015 yılı Türkiye’de Avusturalya yılı olarak kutlanacak

KpssCafe ==> 2016 Dünya botanik Exposu Antalya’da.

KpssCafe ==>Uzaydan atlayan adam: Felix Baumgartner

KpssCafe ==>EXPO 2020′ye aday olan ilimiz İZMİR

KpssCafe ==>Filistin UNESCO’nun194.üyesi oldu

KpssCafe ==> NATO’ya son dahil olan ülke Kosova

KpssCafe ==> Plastik para sistemine geçen devlet KANADA (kpss güncel bilgiler)

KpssCafe ==>Ulusa Seslenişin ismi Millete Hizmet Yolunda Olarak Değiştirilmiştir.

KpssCafe ==>Türkiye’nin 2. nükleer santrali ile Sinop’a kuruluyor. Nükleer santrali Japon- Fransız şirketler ortaklaşa yapacak.

KpssCafe ==> Nisan 2013′de Türk Mühendisleri tarafından geliştirilen Dünya’nın ilk zırhlı ve yüzme özelliği olan dozerinin adı AZMİM(Amfibi Zırhlı İstihkam İş Makinesi)’dir.

KpssCafe ==> Doğalgaz ve petrol aramaları için kullanılacak olan Türkiye’nin ilk sismik arama gemisinin adı Barbaros Hayreddin Paşa’dır.

KpssCafe ==>TÜBİTAK’IN desteğiyle yapılan Türkiye’nin ilk Bilim Merkezi Konya’ya yapılmaktadır.

 

EKONOMİ BAŞKANLARI:

KpssCafe ==> Dünya Bankası Başkanı : Jim Yong Kim

KpssCafe ==> IMF Başkanı : Christine Lagarde

KpssCafe ==> Avrupa Merkez Bankası Başkanı : Mario Draghi

KpssCafe ==> Merkez Bankası Başkanımız : Erdem Başçı

 

 

Türkiye’de Mesleklerine Göre İlki Başaran Kadınlar
• İlk Türk kadın savaş pilotu, Sabiha Gökçen

• İlk Türk kadın tiyatro oyucusu, Afi fe Jale

• İlk kadın avukat: Süreyya Ağaoğlu

• İlk kadın bakan: Prof.Dr. Türkan Akyol

• İlk kadın başbakan: Prof.Dr. Tansu Çiller

• İlk kadın belediye başkanı: Müfi de İlhan

• İlk kadın büyükelçi: Filiz Dinçmen

• İlk kadın dışişleri görevlisi: Adile Ayla

• İlk kadın doktor: Safi ye Ali

• İlk kadın profesör: Prof.Dr. Fazıla Şevket Giz

• İlk kadın rektör: Prof.Dr. Saffet Rıza Alpar

• İlk kadın Sayıştay üyesi: Fahrünisa Etmen

• İlk kadın vali: Lale Aytaman

• İlk kadın Yargıtay üyesi: Melahat Ruacan

• İlk kadın kaymakam: Özlem Bozkurt

• İlk kadın gazeteci: Selma Rıza

• İlk kadın hakim: Suat Berk

• İlk kadın öğretmen: Refet Angın

KpssCafe ==> UNESCO ‘nun vefatı öncesinde ‘ Yaşayan İnsan Efsanesi’ olarak ilan ettiği Türk Halk Müziği sanatçısı‘NEŞET ERTAŞ’tır.

KpssCafe ==>Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak için NATO’dan talep ettiği patrio hava savunma sistemleri Adana, Kahramanmaraş ve Gaziantep’e kuruldu.

KpssCafe ==>UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi olarak Türkan ŞORAY'ı seçti.

KpssCafe ==>Orhan Pamuk, Nobel edebiyat ödülünü alan ilk Türk yazardır.(2006 yılı)

KpssCafe ==> Ülkemizde adrese dayalı nüfus sayımı 2007 yılında başlamıştır.

KpssCafe ==>Organik tarım merkezi seçilen ilimiz İzmir'dir.

KpssCafe ==>Dünyanın ilk demokratik meclis binası TBMM desteğiyle restore ediliyor.2010'da dünyanın tüm demokratik parlamento başkanlarının katılacağı bir toplantının PATARA Antik kentinde yapılması planlanıyor.

KpssCafe ==> 1 Ocak 2005 tarihinde dolaşıma çıkan ''Yeni Türk Lirası'' banknotlardan 'yeni' ibaresi 1 Ocak 2009'da kaldırıldı. Türk lirası banknotlar 1 Ocak 2009'da dolaşıma çıkarken, yeni Türk lirası ile bir yıl birlikte tedavül edilecek. 'Yeni'' Türk lirası banknotlar ise 1 ocak 2010 tarihinden itibaren tedavülden kaldırıldı..

KpssCafe ==>  Nazım Hikmet Ran’ın Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin 25 Temmuz 1951 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’nın yürürlükten kaldırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı,Resmi Gazete’de yayımlandı.Böylelikle Nazım Hikmet yeniden Türk vatandaşı oldu.

DEVAMI> http://gelecektime.com/guncel-bilgiler-devami/445/


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Güncel Bilgiler Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
  • fvxcvxc
    fvxcvxc
  1. fvxcvxc
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
VİDEO GALERİ
YUKARI